Μήνας Εφηβείας – Νοέμβριος 2022

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης του Λυκείου συμμετείχαν διαδικτυακά στο Μήνα Εφηβείας των Εκδόσεων Πατάκη και συνομίλησαν με την κα. Ευαγγελία Θεοδωρίδου εκπαιδευτικό και συγγραφέα των βιβλίων «Ωδή….σσεια μιας έφηβης» και « Η …λιάδα μιας έφηβης» με θέμα « Ελλάδα – Αρκτικός κύκλος».

Η συγγραφέας που ζει στην πόλη Ουμέα της Σουηδίας, στα όρια του Αρκτικού κύκλου, κάλεσε τους εφήβους σε ένα ανατρεπτικό ταξίδι μεταξύ Ελλάδας και Σουηδίας. Τους μίλησε για την εφηβική ζωή σε μια περιοχή που υπερτερεί ο χειμώνας και η νύχτα, για την διασκέδαση και για το εκπαιδευτικό σύστημα.

Επίσης τους κάλεσε να αναλογιστούν όλα όσα θα χάσουν και όλα όσα θα κερδίζουν από μια ενδεχόμενη ανατροπή στη ζωή τους, όπως η μετακόμιση σε μια άλλη πόλη ή σε μια άλλη χώρα και τις νέες ισορροπίες που θα πρέπει να βρουν.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες με έντονο ενδιαφέρον συμμετείχαν στην διαδικτυακή αυτή συνάντηση και μάλιστα κατέκλυσαν την συγγραφέα με ποικίλα και ενδιαφέροντα ερωτήματα.