Πολυήμερη Εκδρομή της Γ’ Λυκείου 2023- Πράγα- Βιέννη – Δρέσδη

Πραγματοποιήθηκε από τις 20 έως τις 26 Φεβρουαρίου 2023 η πολυήμερη εκδρομή στη Τσεχία, Αυστρία και Γερμανία των μαθητών της Γ’ τάξης του Λυκείου και των συνοδών καθηγητών τους.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στην πλούσια πολιτιστική
αρχιτεκτονική κληρονομία της Πράγας, της Βιέννης και της Δρέσδης, η οποία
περιελάμβανε μεσαιωνικά ανάκτορα, κάστρα, γοτθικούς ναούς, θέατρα, όπερες και μεσαιωνικές γέφυρες.

Ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Ιστορίας της Τέχνης της Βιέννης και στο Εθνικό Μουσείο της Πράγας με τους ανεκτίμητους πολιτιστικούς θησαυρούς τους και διέσχισαν με πλοιάριο το ποταμό της Πράγας Μολδάβα.

Επίσης επισκέφτηκαν και θαύμασαν την πανέμορφη πόλη Κάρλοβυ Βάρυ (Karlovy Vary) με τις θερμαινόμενες πηγές της και την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική της που είναι επηρεασμένη από το ρεύμα του νεοκλασικισμού και της art nouveau και αποτελεί μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς.

Ακόμη οι μαθητές πήραν μια γεύση από τον σύγχρονο τρόπο ζωής αυτών των πόλεων, γεύτηκαν την τοπική κουζίνα τους και άκουσαν την τοπική μουσική τους.

Τέλος, διασκέδασαν, χάρηκαν, χαλάρωσαν, ενδυνάμωσαν την μεταξύ τους σχέση και ενίσχυσαν τις δυνάμεις τους μπαίνοντας στην τελική ευθεία για τις Πανελλήνιες εξετάσεις.