Εκπαιδευτική εκδρομή στην 115 Πτέρυγα Μάχης των Χανίων & στους τάφους των Βενιζέλων

Στις 4/5/2023 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στην 115 Πτέρυγα Μάχης στο Ακρωτήρι Χανίων και στους τάφους των Βενιζέλων από τους μαθητές της Α’ Λυκείου. Στην 115 Πτέρυγα Μάχης των Χανίων οι μαθητές ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις της, ενημερώθηκαν για την οργάνωση και την εκπαίδευση του προσωπικού της, παρακολούθησαν την εκπαίδευση ενός νέου Ικάρου και επισκέφτηκαν τον πύργο ελέγχου, όπου παρακολούθησαν τη διαδικασία απογείωσης και προσγείωσης ενός μαχητικού αεροπλάνου.

Στους τάφους των Βενιζέλων οι μαθητές ενημερώθηκαν για την εθνική και διεθνή πολιτική δράση των Βενιζέλων και τον πρωταγωνιστικό ρόλο που διαδραμάτισαν κατά τη διάρκεια σημαντικών για την τότε Ελλάδα ιστορικά γεγονότων.