Ιστορικά στοιχεία για το σχολείο

Το σχολείο ιδρύθηκε το 1954 ως Εξατάξιο Γυμνάσιο από τους Μιχάλη και Λετίτσια Σταυρακάκη. Το ζεύγος Σταυρακάκη αφού αναγκάστηκε να μεταναστεύσει για μεγάλο χρονικό διάστημα στην Αμερική, έχοντας εξοικονομήσει αρκετά χρήματα γύρισε στα Ανώγεια κάνοντας τη μεγάλη αυτή δωρεά. Μέχρι το 1960 ήταν παράρτημα κάποιου εξατάξιου Γυμνασίου του Ηρακλείου. Από το 1960 και μετά αναφέρεται ως εξατάξιο Γυμνάσιο του Δήμου Ανωγείων. Επί πάρα πολλά χρόνια φιλοξενούσε μαθητές από πολλά μέρη της Κρήτης, οι οποίοι διέμεναν στην μαθητική εστία Ανωγείων, που τότε την αποκαλούσαν οικοτροφείο.

Σήμερα το Λύκειο στεγάζει 112 μαθητές εκ των οποίων αρκετοί είναι από τα γύρω χωριά. Με το πέρασμα των χρόνων έφτασε να θεωρείται ένα από τα σημαντικότερα σχολεία του Μυλοποτάμου και του Ρεθύμνου. Σε αυτό συντέλεσε, ότι είναι ένα σχολείο, το οποίο είχε και έχει πάντα μεγάλο αριθμό εισακτέων σε ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Μαντινάδες για τον Σταυράκη (από τον Αριστείδη Χαιρέτη):

Σταυράκη οι Ανωγειανοί τιμούν το πρόσωπό σου,
γιατί σε χρόνια δύσκολα σκέφτηκες το χωριό σου.

Ένα δεντρό εφύτεψες, στο ανωγειανό περβόλι,
και καθομάστε σήμερο, στον ασκιανό του όλοι.