Καλωσήρθατε στο διαδικτυακό τόπο του Σταυράκειου Γενικού Λυκείου Ανωγείων!

Τα Ανώγεια είναι ένα ορεινό χωριό που βρίσκεται στους πρόποδες του Ψηλορείτη, στην επαρχία Μυλοποτάμου του νομού Ρεθύμνης. Είναι γνωστό για την πλούσια ιστορία του και τους αντιστασιακούς του αγώνες που είχαν ως αποτέλεσμα να λεηλατηθεί και να καεί τρεις φορές. Δύο από τους Τούρκους και μία από τους Γερμανούς. Σήμερα διαθέτει μια οργανωμένη κοινότητα περίπου 2500 χιλιάδων κατοίκων που διαθέτει σύγχρονες υπηρεσίες υγείας, αθλητισμού και εκπαίδευσης. Επίσης, το χωριό διακρίνεται για την πλούσια παράδοση του στην μουσική, την μαντινάδα και τον χορό.

Δεσπόζουσα θέση στην κοινωνία του χωριού έχει το Γενικό Λύκειο μαζί με το συστεγαζόμενο Γυμνάσιο. Στις σελίδες αυτές μπορεί κάποιος να βρει ιστορικά στοιχεία για το σχολείο, πληροφορίες για το σύλλογο διδασκόντων, τους μαθητές, τις δραστηριότητες και τα προγράμματα στα οποία συμμετέχει, ανακοινώσεις και άλλα.